Plemenné žrebce 2020

Reklamný prúžok

Plemenné žrebce a ID

achaltek.jpg
FURMANI Súťaže Furmanské súťaže - Morovno
Furmanské súťaže - Morovno
Morovno_4

Morovnianska podkova - súťaž furmanov, si získala obľubu u obyvateľov z okolia Handlovej ale i širšej verejnosti. Aj keď tento rok sa pod nižšiu účasť verejnosti (odhadli sme to na približne 500 až 600 divákov, bolo už aj 1300)  podpísali aj Majstrovstvá sveta v hokeji (duel Slovensko: Bielorusko), všetky zápasy dopadli výborne. Slováci vyhrali v hokeji a furmani vyhrávali v troch tradičných disciplínach: furmanský slalom, práca s drevom a ťažký ťah.

Predpoveď počasia našťastie celkom nevyšla. Slniečko prialo a prvý dážď prekvapil až popoludní, v úplnom závere súťaže. Primátor mesta Rudolf Podoba otvoril súťaže krátkym príhovorom, poprial furmanom veľa úspechov bez zranení a vyjadril presvedčenie, že sa furmani stretnú na Morovnianskej podkove aj v nadchádzajúcom ročníku. Publikum na otvorenom priestranstve v mestskej časti Morovno pri Handlovej tlieskalo v tomto roku ôsmym furmanom v sobotu 12. mája 2012. Furmani bojovali v jednotlivých disciplínach, ktoré boli vyhodnotené aj samostatne a napokon súčtom bodov zo všetkých disciplín hlavný rozhodca súťaže František Grácz s poslancom MsZ Handlová Arpádom Kosztom a Igorom Majdánom zo spoločnosti Apko, dekorovali troch najlepších. Ľubomír Dobrotka (trojnásobný víťaz celoslovenských súťaží furmanov) z neďalekého Chrenovca – Brusna s koníkmi Waldéz a Gaštan získal prvenstvo vo furmanskom slalome, Ján Francisty, ml.  z Krupiny s koníkmi Tango a Praline bol najlepší v práci s drevom a v ťažkom ťahu neuveriteľných 31,9 metrov dokázali potiahnuť niekoľko tonové drevá koníky Artuš a Neguš Jozefa Vrecka z Nevidzian.

Vyhlasovanie víťazov už prebiehalo za dažďa a zbehlo sa veľmi rýchlo.

Nič však neubralo na radosti furmanov, ktorí si z rúk majiteľa spoločnosti Apko prebrali motorovú a elektrickú pílu, kosačku. Celkoví víťazi opäť obdržali od mesta Handlová, ktoré ako organizátor pomáha pri prípravách súťaže od roku 2009, aj finančné ceny vo výške 100, 70 a 50 €.

Celkové výsledky:
1. miesto a celkové víťazstvo parí Petrovi Gnidovi s koníkmi Buro a Grant z Vitanovej
2. miesto Jozef Vrecko a koníkmi Artuš a Neguš z Nevidzian
3. miesto Luboš Dobrotka s koníkmi Waldéz a Gaštan z Chrenovca – Brusna
Palce Handlovčania držali aj Handlovčanovi Jankovi Debnárovi, ktorý napokon skončil na 5. mieste.V minulom ročníku sa niektorí sťažovali na nepekné okolie. S tým si furmani poradili po svojom, na kontajneroch s odpadmi boli poukladané vetvičky stromov, „kolbisko“ a „hľadisko“ boli ukážkovo vykosené, zábrany presne naviedli aj motoristov na parkovacie miesto – letisko v Morovne. Stánkov s občerstvením bolo dosť, guláš výborný, deti si  mohli užiť atrakcie cez  vozenie sa na poníkoch až po skákanie na trampolíne, rozhodcovia v dobrej nálade a koníky na pretekoch krásne vyzdobené. Vstupné sa neplatilo ani v tomto roku.
 

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí si obľúbili podujatie a podieľali sa na jeho viac ako mesačnej príprave. Mesto Handlová ako jeden z hlavných organizátorov ďakuje furmanom z handlovskej doliny za prípravu súťaží, hlavnému sponzorovi, ktorý každoročne venuje ceny pre víťazov spoločnosti Apko a ďalej patrí poďakovanie:

 • Zväzu chovateľov koní Slovenska
 • Mestskej polícii – za kontrolu bezpečnosti
 • Hater Handlová spol. s r.o, za zabezpečenie odpadového hospodárstva
 • Erike Dvorskej  za stravu a pitný režim pre súťažiacich furmanov a organizačný tím
 • Mestskému bytovému podniku Handlová s.r.o. – za zapojenie energie
 • Domu kultúry Handlová – za pomoc pri propagácii a organizácii podujatia
 • CVČ Relax za organizáciu podujatia
 • Poslancovi MsZ za mestskú časť Morovno pri Handlovej Ing. Blažejovi Litvovi
 • Pani Eve Zámorovej, vďaka ktorej je dnes celé kolbisko pokosené
 • Spoločnosti Elektroplus Alexander Hegedüš za energiu
 • Spoločnosti Tympany  za podporu podujatia
 • pani Chalmovskej za mnohoročnú spoluprácu
 • aktivačným pracovníkom.

Mgr. Jana Paulínyová


Výsledková listina.

 


Dobrotka Luboš Chrenovec Brusno Waldenz Gaštan
 

jazdecke

Reklamný prúžok

Prečítajte si

Reklamný prúžok

Recenzia

Reklamný prúžok

Furmanské súťaže

Main page Contacts Search Contacts Search