Plemenné žrebce a ID

FURMANI Súťaže Furmanské súťaže - Morovno
Furmanské súťaže - Morovno
Morovno_4

Morovnianska podkova - súťaž furmanov, si získala obľubu u obyvateľov z okolia Handlovej ale i širšej verejnosti. Aj keď tento rok sa pod nižšiu účasť verejnosti (odhadli sme to na približne 500 až 600 divákov, bolo už aj 1300)  podpísali aj Majstrovstvá sveta v hokeji (duel Slovensko: Bielorusko), všetky zápasy dopadli výborne. Slováci vyhrali v hokeji a furmani vyhrávali v troch tradičných disciplínach: furmanský slalom, práca s drevom a ťažký ťah.

Predpoveď počasia našťastie celkom nevyšla. Slniečko prialo a prvý dážď prekvapil až popoludní, v úplnom závere súťaže. Primátor mesta Rudolf Podoba otvoril súťaže krátkym príhovorom, poprial furmanom veľa úspechov bez zranení a vyjadril presvedčenie, že sa furmani stretnú na Morovnianskej podkove aj v nadchádzajúcom ročníku. Publikum na otvorenom priestranstve v mestskej časti Morovno pri Handlovej tlieskalo v tomto roku ôsmym furmanom v sobotu 12. mája 2012. Furmani bojovali v jednotlivých disciplínach, ktoré boli vyhodnotené aj samostatne a napokon súčtom bodov zo všetkých disciplín hlavný rozhodca súťaže František Grácz s poslancom MsZ Handlová Arpádom Kosztom a Igorom Majdánom zo spoločnosti Apko, dekorovali troch najlepších. Ľubomír Dobrotka (trojnásobný víťaz celoslovenských súťaží furmanov) z neďalekého Chrenovca – Brusna s koníkmi Waldéz a Gaštan získal prvenstvo vo furmanskom slalome, Ján Francisty, ml.  z Krupiny s koníkmi Tango a Praline bol najlepší v práci s drevom a v ťažkom ťahu neuveriteľných 31,9 metrov dokázali potiahnuť niekoľko tonové drevá koníky Artuš a Neguš Jozefa Vrecka z Nevidzian.

Vyhlasovanie víťazov už prebiehalo za dažďa a zbehlo sa veľmi rýchlo.

Nič však neubralo na radosti furmanov, ktorí si z rúk majiteľa spoločnosti Apko prebrali motorovú a elektrickú pílu, kosačku. Celkoví víťazi opäť obdržali od mesta Handlová, ktoré ako organizátor pomáha pri prípravách súťaže od roku 2009, aj finančné ceny vo výške 100, 70 a 50 €.

Celkové výsledky:
1. miesto a celkové víťazstvo parí Petrovi Gnidovi s koníkmi Buro a Grant z Vitanovej
2. miesto Jozef Vrecko a koníkmi Artuš a Neguš z Nevidzian
3. miesto Luboš Dobrotka s koníkmi Waldéz a Gaštan z Chrenovca – Brusna
Palce Handlovčania držali aj Handlovčanovi Jankovi Debnárovi, ktorý napokon skončil na 5. mieste.V minulom ročníku sa niektorí sťažovali na nepekné okolie. S tým si furmani poradili po svojom, na kontajneroch s odpadmi boli poukladané vetvičky stromov, „kolbisko“ a „hľadisko“ boli ukážkovo vykosené, zábrany presne naviedli aj motoristov na parkovacie miesto – letisko v Morovne. Stánkov s občerstvením bolo dosť, guláš výborný, deti si  mohli užiť atrakcie cez  vozenie sa na poníkoch až po skákanie na trampolíne, rozhodcovia v dobrej nálade a koníky na pretekoch krásne vyzdobené. Vstupné sa neplatilo ani v tomto roku.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí si obľúbili podujatie a podieľali sa na jeho viac ako mesačnej príprave. Mesto Handlová ako jeden z hlavných organizátorov ďakuje furmanom z handlovskej doliny za prípravu súťaží, hlavnému sponzorovi, ktorý každoročne venuje ceny pre víťazov spoločnosti Apko a ďalej patrí poďakovanie: